سرویسهای ما

نصب کروز کنترل


کروز کنترل چیست؟

کروز كنترل ابزاري براي ثابت نگاه داشتن سرعت خودرو در مقدار مورد درخواست راننده است و براي آسودگي رانندگي در مسيرهاي طولاني به كار مي رود. در اين سيستم امكان تثبيت سرعت خودرو در شرايط مختلف بدون استفاده از پدال گاز از طریق کلیدهای واسط فراهم شده است.

این کلیدهای واسط هم روی سردنده قابل نصب است و هم به صورت بیسیم (ریموت کنترل) روی فرمان نصب می شود. همچنين راننده مي تواند از طريق كليدهاي واسط، سرعت خودرو را با دقت یک کیلومتر بر ساعت افزايش يا كاهش دهد. در صورتيكه راننده پدال ترمز يا كلاچ را فشار دهد و یا سرعت خودرو بیش از 10 کیلومتر از سرعت تنظیم شده کمتر شود، سيستم كروز كنترل قطع شده و بلافاصله كنترل سرعت خودرو در اختيار او قرار مي گيرد.

در اين سيستم آخرين سرعت تثبيت شده در حافظه ذخيره شده و راننده مي تواند با فشار دادن يك كليد به طور اتوماتيك سرعت خودرو را روي اين سرعت تنظيم كند. بعلاوه راننده می تواند در صورت نیاز به افزایش مقطعی سرعت خودرو با استفاده از پدال گاز سرعت را افزایش دهد و پس از رها کردن پدال گاز سیستم کروز کنترل سرعت خودرو را بر روی مقدار تنظیم شده تثبیت خواهد نمود.

 

دستگاه تعویض روغن گیربکس

مزایای استفاده از کروز کنترل

- امکان تثبیت سرعت خودرو در شرایط مختلف بدون استفاده از پدال گاز

- جلوگیری از تجاوز ناخواسته سرعت از محدوده سرعت مجاز

- امکان افزایش و یا کاهش دقیق سرعت خودرو تنها با استفاده از کلیدهای واسط

- کاهش نوسانات دریچه گاز و در نتیجه کاهش مصرف سوخت

- آسایش و راحتی به هنگام رانندگی به ویژه در مسیرهای طولانی

- جلوگیری از خستگی راننده ناشی از تمرکز برای ثابت نگهداشتن سرعت، و در نتیجه افزایش امنیت

- امکان استفاده از کروز کنترل و تثبیت دقیق سرعت حتی در سرعت های پایین (از 35 km/h به بالا)

- امکان استفاده از پدال گاز برای افزایش مقطعی سرعت خودرو در مواردی نظیر سبقت گرفتن

- قابلیت نصب بدون نیاز به هرگونه تغییر در سیستم برق و مکانیک خودرو و نیز بدون هرگونه برشکاری یا سوراخکاری در مدت زمان بسیار کوتاه

 

دستگاه تعویض روغن گیربکس

نحوه کار سیستم و نحوه عملکرد کلیدها

- کلید CRUISE

برای روشن و خاموش نمودن کروز کنترل بکار می رود. هنگام روشن شدن کروز، لامپ LED نارنجی رنگ زیر این کلید روشن می شود و یک بوق به مدت نیم ثانیه به نشانه روشن شدن کروز شنیده می شود. همچنین درصورت فعال بودن کروز کنترل این کلید عمل cancel را انجام می دهد.

 

- کلید M/LIM

وقتی کروز کنترل را با کلید SET فعال می کنیم و چراغ آن چشمک زن می شود، می توان آن سرعت را در حافظه M ذخیره کرد. برای ذخیره کردن بایستی کلید M را به مدت 7 ثانیه نگه داشت. بعد از 7 ثانیه بوق ممتد به گوش می رسد و از این پس علاوه بر کلیدهای SET و RES می توان با فشردن کلید M سرعت ذخیره شده را بازیابی کرد.

کلید LIM در خودروهای تراتل برقی وجود داشته و جهت فعال نموندن لیمیتر به کار می رود و کلید ALARM در خودروهای تراتل سیمی بوده و برای فعال نمودن آلارم سرعت یا همان لیمیتر مجازی به کار می رود. نحوه کار آن دقیقا همانند کروز کنترل است.

 

- کلید SET

هنگام روشن بودن سیستم کروز، فشردن این کلید باعث فعال شدن کروز در سرعت فعلی شده و چراغ CRUISE چشمک زن می شود. پس از فعال شدن کروز با هر بار فشردن این کلید سرعت خودرو حدود یک کیلومتر بر ساعت افزایش می یابد.

هنگام روشن بودن سیستم لیمیتر، فشردن این کلید باعث فعال شدن لیمیتر در سرعت فعلی شده و چراغ LIM/M چشمک زن می شود. پس از فعال شدن لیمیتر با هر بار فشردن این کلید سرعت محدودیت لیمیتر حدود یک کیلومتر بر ساعت افزایش می یابد.

 

کلید RES

هنگام فعال بودن سیستم کروز، هر بار فشردن این کلید باعث کاهش سرعت خودرو حدود یک کیلومتر بر ساعت می شود. همچنین در صورت غیر فعال نمودن کروز توسط Cancel (کلید CRUISE) و یا پدال های ترمز و کلاچ، فشردن این کلید باعث بازیابی سرعت از حافظه و فعال شدن کروز می شود.

* هنگام فعال بودن لیمیتر، با هر بار فشردن این کلید سرعت محدودیت لیمیتر حدود یک کیلومتر بر  ساعت کاهش می یابد.

 

شرایط فعال نشدن کروز

درصورتیکه سرعت کمتر از 35 کیلومتر بر ساعت باشد، فشردن کلیدهای SET و RES اثری ندارد و فقط می توان با کلید  ON/OFF کروز را روشن یا خاموش نمود.

نحوه کار کروز و لیمیتر هنگام فشردن پدال ها

هنگام فعال بودن کروز اگر نیاز به افزایش سرعت مقطعی خودرو باشد (مانند سبقت گرفتن) فشردن پدال گاز تأثیری روی عملکرد کروز ندارد و بعد از رهاسازی پدال گازسرعت خودروكاهش یافته و در سرعت تنظیم شده کروز ثابت می ماند. سیستم کروز کنترل با فشار دادن پدال ترمزویا پدال کلاچ غیرفعال شده و لامپ نارنجی رنگ  CRUISE از حالت چشمک زن به حالت روشن ثابت در می آید.

هنگام فعال بودن لیمیتر، درصورتی که پدال گاز تا انتها فشرده شود، لیمیتر غیرفعال شده و چراغ زرد رنگ کلید  LIM/Mازحالت چشمک زن به حالت ثابت روشن در می­آید.

 

نكات ایمنی

هنگام استفاده از سیستم کروز کنترل، عملكرد کلی خودرو را تحت کنترل داشته باشید.سیستم کروز کنترل برای استفاده در بزرگراه ها و اتوبان های باز، مستقیم و کم تراکم طراحی شده است. از سیستم کروز کنترل در موارد زیر استفاده نكنید:

جاده های با ترافیك سنگین

جاده های پر پیچ و خم

جاده های لغزنده یا خاکی

مسیرهای با شیب زیاد

از آنجا که سیستم کروز، کنترلی روی ترمز ندارد، در شیب زیاد ممكن است سرعت خودرو از میزان تنظیم شده فراتر رود. بنابراین نیاز است در این شرایط راننده به کمك پدال ترمز از افزایش سرعت جلوگیری کند.

با توجه به ایمنی بودن سیستم از دستکاری و تعمیر آن توسط تعمیرکاران غیر مجاز خودداری نمائید.

 

سرویس و نگهداری

در صورت بروز هرگونه خطا در سیستم کروز کنترل از فعال کردن آن خودداری کرده و جهت تشخیص و رفع عیب به تعمیرگاه های مجاز مراجعه کنید. راننده می تواند موارد زیر را بصورت دوره ای بررسی کند:

- عملكرد صحیح ورودیهای گاز، ترمز، دورموتور (یا کلاچ بسته به نوع خودرو) و سرعت

- اتصال درست کانكتور عملگر

- اتصال صحیح کابل گاز کروز کنترل و خارج نشدن آن از محل نصب شده

- تنظیم صحیح و دقیق سیم گاز به نحوی که بیش از اندازه کشیده یا شل نباشد.

 

در اتوانژکتور جناح آزادی نصب و سرویس کروز کنترل برای خودروهای زیر انجام می شود:

كروز كنترل انواع خودروهاي ايران خودرو ، سايپا ، كمري ، چانگان edo ، جيلي اتومات

برليانس اتومات اچ ٣٣٠/٣٢٠/وي٥

سراتو ٢٠٠٠،١٦٠٠ اتومات

سابرينا با سوييچ ٢٠٦

ساندرو ان تي با سوييچ ٢٠٦

ليفان X50

جي 5 دنده اي و اتومات

اس 5 دنده اي و اتومات

ويتارا ٢٤٠٠ دنده اي و اتومات

 

رانندگي با سرعت ثابت بدون پدال گاز

تجربه سفري راحت و بدون خستگي

كيفيت بي نظير

دو سال گارانتي